Różne typy ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najlepszych systemów grzewczych na rynku, ale jakie rodzaje ogrzewania podłogowego są dostępne na rynku i jak one dziają.          

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

          Jednym z głównych typów ogrzewanie podłogowe jest elektryczne ogrzewanie podłogowe.  Jak sama nazwa wskazuje, systemy te pracują przy użyciu specjalnych kabli lub przewodów, które się rozgrzewają i następnie wypromieniowują ciepło przez podłogę do pomieszczenia powyżej.  Dla zwiększenia efektywności systemu jest on zazwyczaj podłączony do energii elektrycznej poza godzinami szczytu lub w czasie specjalnej taryfy.

elektryczne ogrzewanie podłogowe

      Są różne możliwości instalacji ogrzewania podłogowego np.

  • w płycie grzewczej przewody grzejne są mocowane do zbrojenia w płycie betonowej, na którą wylewna jest wylewka betonowa.  Ciepło z  przewodów wędruje do  płyty, a płyta  następnie oddaje ciepło do pomieszczenia powyżej. Najlepiej gdy, system jest włączony w nocy, gdy elektryczność jest tańsza, a następnie "przechowywane" ciepło jest uwalniane jest , powodując odpowiednią temperaturę przez cały dzień. 
  • inną opcją jest ogrzewanie, gdzie cienkie przewody grzejne są umieszczone na betonowej podłodze, a następnie mogą być pokryte cienką warstwą (np. płytkami).  Płytki są ocieplane i ciepło jest uwalniane bezpośredno do powietrza. 
  • można również znaleźć przewody grzejne, które są zaprojektowane do montażu pod panele podłogowe z drewna, lub pod podłogi drewniane.

Wodne ogrzewanie podłogowe

          Drugi główny typ ogrzewania podłogowego to  wodne ogrzewanie podłogowe.  Tego typu system działa poprzez ogrzewanie wody w kotle, a następnie ogrzana woda jest wprowadzana do obiegu pod niskim ciśnieniem przez specjalne rury, które są zamontowane pod podłogą.  Kocioł do ogrzewania wody może być zasilany za pomocą różnych źródeł energii.  ogrzewanie podłogowe

          W odpowiednich warunkach do ogrzewnia podłogowego może zostać użyta woda geotermalna, czyli ciepła woda wydobywana z podziemnych zasobów.  Być może najbardziej skutecznym sposobem zasilania kotła jest użycie energii słonecznej, gdy występują odpowiednie warunki pogodowe.

          Są różne możliwości instalacji wodnego ogrzewania podłogowego:

  • Przewody z ciepłą wodą na odpowiedniej płycie grzewczej są oblane warstwą betonu.
  • Ogrzewnie podłogowe wodne może zostać azinstalowane bezpośrednii po podłogi drewniane.